Czyszczenie kanalizacji nam nie straszne

Kanalizacja należy do tej grupy instalacji sanitarnych, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny dom, blok czy budynek użyteczności publicznej.
Odprowadzanie ścieków kanalizacyjnych to wygoda, bez której trudno dziś się obejść. Ale działanie kanalizacji to nie tylko odprowadzanie ścieków.
Wyróżnić można bowiem kanalizację wewnętrzną, zewnętrzną, odprowadzającą wodę deszczową lub jednocześnie ścieki i wodę deszczową.
Kanalizacja deszczowa montowana jest niezależnie od kanalizacji ściekowej. To sieć kanałów oraz rurociągów, które odprowadzają wodę deszczową do zbiornika naturalnego (np. jeziora).

Nawet najlepiej zamontowana instalacja kanalizacyjna z czasem może ulegać różnego rodzaju awariom, spośród których najczęstsza to tworzenie się zatorów, a więc zapychanie ujścia.
Można ograniczyć takie usterki, pamiętając o kilku ważnych zasadach użytkowania i dbania o posiadaną instalację kanalizacyjną.
Przede wszystkim należy uważać na to, jakie elementy wrzucamy do sedesu. Bezwzględnie nie można w ten sposób utylizować przyborów higienicznych (waty, wacików, podpasek, pieluch, chusteczek nawilżających czy tamponów) oraz substancji, które w swoim składzie posiadają żwir, piasek, gips, glinę, trociny, kleje, farbę czy gruz.
Dlaczego trzeba na to uważać? Przybory higieniczne pęcznieją pod wpływem intensywnego kontaktu z wodą, tworząc tym samym uciążliwy i trudny do usunięcia zator.
Równie uciążliwie zapycha się odpływ ścieków pod wpływem wymienionych wyżej substancji. Osoby, które chcą dbać o posiadaną instalację kanalizacyjną, powinny ponadto pamiętać o regularnym (profilaktycznym) stosowaniu chemicznych środków udrażniających, które są powszechnie dostępne na rynku. Środki te działają również w obliczu delikatnego zatoru, zapewniając sprawne czyszczenie kanalizacji.
Bardzo ważne jest też odpowiednie dbanie o swoją kanalizację w okresie zimowym, kiedy to jej elementy narażone są na niskie temperatury. Tu jednak najważniejsze są odpowiednie materiały oraz uszczelki wykorzystane w instalacji. Na bieżąco możemy jednak zabezpieczać wodomierze oraz pomieszczenia, w których się znajdują, przed niskimi temperaturami.
Podobnie powinniśmy robić z urządzeniami wodociągowymi – możemy w tym celu używać np. styropianu lub pianki izolacyjnej. Zdarza się jednak, że mimo starań dochodzi do awarii (głównie zatorów), z którymi nie jesteśmy w stanie sami sobie pomóc. Wówczas potrzebne będzie pogotowie kanalizacyjne. Skuteczne czyszczenie kanalizacji może wykonać jedynie doświadczony hydraulik, który dysponuje profesjonalnym sprzętem. Udrażnianie kanalizacji może być wykonywane przy użyciu takiego sprzętu, jak: Moja firma posiada niezbędny sprzęt oraz doświadczenie. Tego typu usługi świadczymy przez całą dobę.
Oskarix Andrzej Czajkowski ; ul. Emila Zegadłowicza 3/1 ; 31-104 Kraków ; Telefon kontaktowy: 733 266 419